Konopný aktivizmus v Rakúsku (alebo ako sa to robí u susedov ?)

Vo Viedni sú Lobisti  veľmi plachá zver. Chcete zostať bez povšimnutia, a  v žiadnom prípade sa nezdržiavate na verejnosti. Nikto by si nemal všimnúť, že zákon bol na jednom alebo druhom mieste pravdepodobne zmenený z dôvodu ich vplyvu. Nenápadne sa pohybujú po chodbách finančných skupín, ústredí strán a parlamentu. Kladú veľký dôraz na dobre upravenom vzhľade,  topánky sú vyleštené, košele sú vyžehlené a vlasy perfektne sedia. S ich úhľadným vzhľadom  by mohli byť kľudne politici, alebo bankári.

Aj lobista Toni Straka spĺňa obvyklé klišé jeho profesie. Šedivejúce vlasy ostrihané nakrátko, hladko oholená tvár. Má na sebe čierny športový kabát, vrátane svetlo modrej košele. Ako správny lobista, hľadá ďalšie argumenty, počas toho ako hovorí o svojom produkte. Neexistuje otázka, na ktorú by nepoznal odpoveď. Toni je okrem iných aktivít zakladateľom a prezidentom konopného inštitútu v Rakúsku pod názvom Hanf-Institut a taktiež prevádzkuje ekonomický blog v ktorom kritizuje nielen postoje rakúskej vlády pod názvom The Prudent Investor

Ale existujú dva zásadné rozdiely medzi ním a jeho kolegami na scéne lobistov vo Viedni. Toni Straka nie je plachý aj keď jeho produkt je nezákonný. Má  50-rokov – a nevyzerá  že má niečo spoločné s „bongami“ a konopnými párty, je riaditeľom Rakúskeho konopného inštitútu. Prezentuje produkt, ktorý podlieha ustanoveniam zákona o návykových látkach a je klasifikovaný  ako droga. Ale lobista chce aby konope – tiež známe ako marihuana – bolo možné užívať beztrestne ako  alkohol a nikotín.

Toni Straka 2

Presne to  chce viac ako 32.000 ľudí, ktorí toto podporujú a podpísali  v súčasnej dobe prebiehajúcej celoštátnej petícii. Petícia žiada odstránenie konope zo zákona o omamných látkach. Potom by  bolo aj pestovanie a vlastnenie rastliny legalizované. „Nie je možné, aby sa s každým, kto fajčí jointa po večeroch zaobchádzalo ako keby nebol pri zmysloch alebo škodil nejak spoločnosti,“ povedal Straka.

Je normálne, že občania, ktorí fajčia konope sú v tejto dobe už v strednej triede spoločnosti, hovorí. Napríklad, mnoho rodičov  prichádza k nemu, a pýtajú sa ako správne zachovať. „Tí ktorí sú radšej keď ich deti  pozerajú na rastliny, ako rastú, namiesto toho by sa opíjali alkoholom. Aktuálna politika mesta, však propaguje alkoholové orgie“ hovorí Straka, s odkazom na výročné Štajerské festivaly na Radničnom námestí.

a toni

Teraz sa nejedná už len o pár  tínedžerov, ktorí drvia lístky konope do cigaretových papierikov a vdychujú pary z bylín, ktorí sa  oddávajú  vplyvom THC a iných známych látok v konope. Straka odhaduje, že viac ako polovica z Viedenčanov  už fajčila konope aspoň raz v živote. Zadumaný hippie, ktorý sa hompáľa v  hojdacej sieti a počúva Boba Marleyho, je už len okrajovým javom v tejto skupine. Medzi ľuďmi, ktorí fajčia konope nájdete  všetky druhy profesií. Ako hovorí Toni : „Viem, dokonca aj sudcoch a policajtoch, ktorým sa pomocou večerného fajčenia darí spoločne  uniknúť z každodenného stresu. Všetci títo ľudia vlastne páchajú trestný čin“, hovorí, konopný lobista. Pri tom je fajčenie konope úplne neškodné.

Len pár politikov vidí to čo hlása Straka  inak. Tí od  ministra spravodlivosti Wolfganga Brandstettera (ÖVP) by mali podporiť plánovanú reformu  trestného práva. Trestná reforma, ktorá je v súčasnej dobe predmetom skúmania, bude mať za následok že držanie konope nebude automaticky trestným činom, podobne ako aj nová správa od  Úradu verejného zdravotníctva. Avšak, takéto zrušenie  trestného činu, bude záležať na okolnostiach a bude možné len  v nutných a účelných prípadoch. Potreba pre toľko očakávané medicínske využitie nebude predmetom tohto zákona“ zaznelo z  Ministerstva spravodlivosti. „To je tiež možné len v Rakúsku,“ hovorí konopný lobista. „Politici plánujú reformu, ktorá nič nezmení. Minister spravodlivosti to chce mať hlavne rýchlo z krku. Pritom sledujeme  obrovský pokrok v oblasti  medicínskeho využitia konope.“

Legálne konope vo fľaštičke za 600 eur

Niektorí lekári sú proti legalizácii konope. Straka má  podozrenie že za to môže  loby farmaceutických spoločností. „Pozrite sa v ordinácii  a v čakárni: Koľko je tam  farmaceutických propagačných plagátov to tiež drží platy doktorov také vysoké,“ hovorí. Pre Straku nie je prekvapením zamietavý postoj farmaceutických spoločnosti. Nakoniec veď aj , konope je  prostriedok, ktorý by mohol byť použitý v lekárstve. K liečbe migrény, epilepsie, depresie, straty chuti do jedla a nespavosti. Straka by mohol pokračovať v zozname nekonečne dlho.

Ale je tu možnosť legálneho využívania konope v Rakúsku. Lobista vyberá z vrecka prázdne plechovky a prázdne fľaštičky stále ďalej. „Môžem si kúpiť a použiť liek na predpis Dronabinol (čiastočne syntetické THC, poznámka.) A plne syntetický prípravok Nabinol. Aj zamiešať dohromady a potom budem mať konope 100 percentne právne v poriadku.“ Straka zavrtí hlavou. „Keďže jedna fľaštička stojí 600 eur. Tak zase zarábajú farmaceutické spoločnosti. Takáto situácia je neprípustná.“

Svoje požiadavky nesie Straka ako oponent pred sebou. Triezvo a s odstupom. To  súvisí s jeho stratégiou ako zástupca záujmov triezvosti  a vážnosti  medzi užívateľmi konope. Bob Marley, rok 1968 a hippies? Nie, to nikdy nebolo jeho, hovorí Straka. On radšej počúva elektronickú hudbu a bol finančný analytik a nie hippie. Pred tým ako sa  stal konopným lobistom bol len raz na demonštrácii. „To bolo v Burggartene,“ hovorí. „Protestovali sme, za sprístupnenie trávnikov. Človek nemohol na trávu ani stúpiť.“

V Burggartene Straka  fajčil aj svoj prvý joint. V tom čase mal 13 rokov. 35 rokov fajčil konope „,Hocikde, hocikedy a hocikoľko sa mi zachcelo.“ Až do dňa, keď ho chytili  policajti. Má záznam v trestnom registri a prišiel o prácu. Ako obchodný novinár pre Reuters, a „Der Standard“,  analyzoval vývoj na finančných trhoch.

„Mnoho ľudí sa ma pýta: Si už tak starý, prečo to robíš?“ hovorí 50-ročný Straka. „Pretože sa nemôžem pozerať na to ako niekto zakazuje niečo, čo je menej škodlivé ako alkohol.“ Okrem toho, zákon o omamných látkach je proti logike právneho systému: „Komu ubližujem, keď fajčím jointa?“

Záznam a strata zamestnania

Potom, čo stratil svoju prácu, pracoval pol roka  v Pirátskej strane, potom bol tlačový hovorca rakúskeho konopného združenia a v lete v roku 2014 založil konopný Inštitút, kde je od tej doby  zamestnaný na plný úväzok. Inštitút je financovaný z darov, sponzoringu a členského. Straka opakovane zdôraznil mierumilovnosť ľudí, ktorí fajčia konope ako ste mohli vidieť  už v minulosti  pri konopným zväzom (OHV) organizovanej konopnej turistike, ktorá prebehla vo Viedni naposledy dňa 2. mája, s viac ako 12.000 účastníkmi (podľa policajných správ, poznámka).

„Teraz máme už osem konopných turistických dni za nami s až 20.000 účastníkmi. Ale , nič sa nedeje,“ povedal Straka. „Ukážte mi  festival, kde nie je potrebné zásahu polície aby umravnili opilca. Ak  užívateľ konope  fajčil príliš veľa, maximálne padne na vlastný bong. Opilec hodí  fľašu medzi zabávajúcich sa ľudí. To je veľký rozdiel.“

Tak potom čím je nebezpečné  užívanie konope? Viedla by legalizácia k tomu, že by fajčilo konope viac ľudí než predtým, a počet  psychóz by sa zvýšil? Toni Straka mávne rukou. Psychóza z konope by nastala iba u tých, ktorí sú proti nemu. Štúdie, ktoré hovoria o spojení medzi psychózou a užívaním konope sú pre lobistu smiešne. „12 z 1000 ľudí dostane psychózu, a 14 z 1000 užívateľov konope dostane psychózu,“ hovorí. To je štatisticky úplne zanedbateľné. „Fajčím 37 rokov a nikdy som nebol chorý.“ Zdravotné problémy majú svoju príčinu inde. „Môj doktor hovorí, že jedna tretina pacientov príde kvôli alkoholu, obezite a stresu,“ povedal Straka.

Dekriminalizácia konope by mala prebehnúť krok za krokom, taká je  lobby. Po prvé, trestanie  pacientov by malo byť ukončené. Kompletná legalizácia, ako požaduje aktuálna petícia ,je veľmi ďaleko siahla. „S legalizáciou, by mohla vláda ušetriť veľa peňazí, zatiaľ čo by ešte zarábala na daňových príjmoch.“ 3500 Euro je spodná hranica nákladov štátu keď polícia chytí niekoho kvôli jointu za 5 euro. Pre zadržaných to znamená tiež  veľa ušetrených nákladov.

Prominenti fajčia tajne konope

To by malo byť predávané v trafikách, pretože z toho by boli najväčšie zisky z legalizovania konope. Ku hromadnému „zhúlovaniu sa“ po  legalizácii nedôjde. Straka sa odkazuje na americký štát Colorado, kde bolo konope nedávno legalizované. „Ale po legalizácii, tam bol krátky nárast spotreby, potom to išlo znova  dole. Užívanie konope nie je pre každého.“

Najväčším problémom pre zmenu v ponímaní konope v Rakúsku bol nedostatok osobností, ktoré by podporili legalizáciu. „Všetci majú skúsenosť s konope, ale nikto sa neodváži  vyjsť s tým  von,“ povedal Straka. Ani rakúsky populárny spevák Wolfgang Ambros, ktorý spieval už v roku 1970 o čiernom Afgane. Lobista je sebakriticky: „ani ja som sa moc neangažoval kým ma nechytili“

Legalizácia konope  isto raz príde, hovorí lobista. „Konope je 10.000 rokov starý liek. Neskôr zistíte, že tých posledných 55 rokov  bola LEN veľká chyba.“

 

Zdroj: wienerzeitung.at

Foto: Luiza Puiu / Hanf-institu

Preklad: MediCann Slovakia

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.