Rastliny o ktorých ste nevedeli že produkujú kanabinoidy

Konope nie je jedinou rastlinou, ktorá obsahuje medicínsky prospešné kanabinoidy, aj keď práve vďaka tejto rastline,  vedci objavili terapeutické vlastnosti týchto zlúčenín. V skutočnosti, existuje v prírode ešte niekoľko rastlín, ktoré sú bohaté na kanabinoidy a tiež ovplyvňujú endokanabinoidný  systém nášho tela. Endokanabinoidný systém napomáha v ľudskom tele udržiavať vnútornú rovnováhu, tzv. homeostázu, ktorá je potrebná pre udržanie nášho optimálneho zdravia.

Aby sa naše povedomie o kanabinoidoch a endokanabinoidnom systéme rozšírilo, vedci a botanici skúmajú prítomnosť kanabinoidov aj v iných rastlinách, ako je samotné konope. Ďalej v tomto článku Vám preto prinášame bližšie informácie o rastlinách, ktoré obsahujú kanabinoidy spolu s krátkym popisom ich terapeutických účinkov.

 

Echinacea purpurová – Echinacea purpurea

Táto rastlina je známa pre svoju schopnosť účinne liečiť bežné prechladnutie. Používa sa tiež pri liečbe úzkosti, únavy, migrén a artritídy. Echinacea sa od konope líši tým, že miesto kanabinoidov obsahuje tzv. kanabimimetiká, ktoré sa viažu na receptory endokanabinoidného systému, konkrétne na receptor CB2. Podobne ako v Konope THC, N-alkyl amid v echinacei je účinný pri regulácii imunitného systému, bolesti a zápalov.

echinacea-purpurea-primadonna-deep-rose-l7431-2

Plamatka zelinná – Acmella oleracea

Rastlina, ktorá rastie v povodí rieky Amazon sa používa na výrobu gélu, ktorý zmierňuje bolesti. Vedci z Cambridge University zistili, že blokuje receptory, ktoré sa nachádzajú v nervových zakončeniach. Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v plamatke kapustovej sa nazývajú Isobutylamidy a sú podobné kanabinoidom, ktoré regulujú bolesť a zápal. Tento prírodný liek sa používa hlavne pri dentálnych ochoreniach, napr. bolesti zubov alebo zápal ďasien.

acmella-oleracea1

Slamiha piesočná – Helichrysum umbraculigerum

Rastlina, ktorá pochádza z Južnej Afriky, má veľký vplyv na stabilizáciu nálady a pôsobí ako antidepresívum vďaka vysokému obsahu kanabigerolu (CBG), ktorý sa tiež nachádza v konope. Helichrysum bol skúmaný talianskym chemikom Giovannim Appendinem, ktorý výsledky svojho výskumu prezentoval aj na medzinárodnej konferencii International Cannabinoid Research Society. Počas výskumu v rastline objavil látky podobné kanabinoidným kyselinám. Helichrysum sa preto používa počas afrických rituálov a ceremónií, pretože má podobné psychotropné účinky ako niektoré kanabinoidy.

Helichrysum_basalticum_2

Radula Marginata

Táto rastlina, ktorá pochádza z Nového Zélandu, obsahuje vysoké množstvo kyseliny perrottetinenickej, ktorá je veľmi podobná THC. Predpokladá sa, že sa podobne ako THC viaže na receptory CB1, aj keď nie je známe, že by Radula Marginata mala psychoaktívne účinky. Táto rastlina sa bežne využíva na liečbu bronchitídy a v minulosti sa tiež využívala na zmiernenie problémov so žlčníkom, pečeňou a močovým mechúrom.

Radula-marginata

Kakao – Theobroma cacao

Kakao väčšina pozná pre jeho chuť v sladkostiach. Známe je tiež pre svoje afrodiziakálne účinky. Kakao však ovplyvňuje endokanabinoidný systém tým, že deaktivuje enzým FAAH, ktorý obyčajne znižuje účinok endokanabinoidu zvaného anandamid. Anandamid je prírodná verzia THC, ktorú si ľudské telo vytvára samo. Konzumácia čokolády zvyšuje hladinu anandamidu v mozgu, pretože FAAH enzým je menej aktívny. Výsledkom je stav podobný tomu, čo mnoho ľudí zažíva pri fajčení konope – stav uvoľnenia a radosti – aj keď účinok nie je ani zďaleka tak silný ako pri THC. Vedci z Inštitútu neurologických vied v San Diegu potvrdili, že čokoláda obsahuje 3 zlúčeniny, ktoré pôsobia podobne ako liečivé kanabinoidy.

Theobroma-cacao

Korenie čierne – Piper nigrum

Známa aromatická molekula alebo tiež terpén, odborne nazývaný beta-karyofylen (BCP), ktorý sa nachádza v esenciálnych olejov tejto rastliny a je vo vysokom množstve obsiahnutá aj v čiernom korení pôsobí podobne ako kanabinoid. Rovnako ako aj iné kanabinoidy rastlinného pôvodu, aj BCP sa viaže na receptory CB2 a pomáha zmierňovať zápaly. Rôzne štúdie naznačujú, že BCP by sa mohlo používať pri liečbe artritídy a osteoporózy a potencionálne by mohlo tiež zvýšiť účinnosť niektorých liekov bežne používaných liekov.

Piper_nigrum

 

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.