Veľké farmaceutické firmy začínali s Marihuanou….

Dnes známe veľké farmaceutické spoločnosti boli pôvodne predajcami liečebnej marihuany. Spoločnosti ako Eli Lilly, Parke-Davis (dnes vo vlastníctve korporácie Pfizer) a Squibb Bristol-Myers, títo všetci predávali „liečebnú marihuanu“ na prelome storočí. V lekárskom katalógu z roku 1919 nájdeme niekoľko konopných produktov ponúkaných týmito spoločnosťami

iStock_000011543963XSmall2

Vtedy, väčšina liekov boli pôvodné generiká. (Generické lieky majú rovnakú účinnú látku ako originálne lieky, vznikajú po uplynutí patentovej ochrany originálneho lieku – pozn. prekladateľa)

Tak to fungovalo až do príchodu „dobrého“ marketingu, kedy bolo potrebné dostať do povedomia ľudí konkrétne značky konkrétnych farmaceutických firiem, aby tieto firmy a ich výrobky boli preferované samotnými zákazníkmi. Odvolávajúc sa na knihu „Antique Cannabis book“ , takmer 6% všetkých vyrobených liekov na prelome storočia obsahovalo konope v nejakej forme. Napríklad, spoločnosť Squibb predávala konope vo forme prášku, tabliet, extraktu a tinktúr. Avšak, Squibb nebol  lídrom na trhu  so svojimi vtedy „iba“ 15 konopnými produktami

Upjohn & Co. ponúkal 30 rôznych položiek konope vo svojom lekárskom katalógu, zatiaľ čo Parke Davis mal 27 rôznych produktov. Eli Lilly predával 23 rôznych verzií liečebnej marihuany a Abbott Laboratories predával 4 rôzne produkty ešte v roku 1935. Abobott Laboratories je jedinou  spoločnosťou, ktorá je stále spojená s lekárskou marihuanou. Ich výskumná spoločnosť Abbvie Pharmaceuticals sa nedávno stala samostatnou obchodnou spoločnosťou, ktorá vyrába a ponúka liek Marinol . (Marinol sú tablety obsahujúce syntetické THC)

Konope bolo predpisované pre celý rad ochorení, vrátane epilepsie, ženských problémov, migrény, žalúdočných a črevných bolestí, duševných ochorení a závislostí. Taktiež bolo používané ako afrodiziakum, alebo pri liečbe pohlavne prenosných chorôb, takže lekárska marihuana nahrádzala veľký počet farmaceutických prípravkov.

Zatiaľ čo niektorí ľudia sa dnes obávajú nových produktov liečebného konope pre domáce zvieratá, na prelome storočí bolo konope tiež používané vo veterinárnom lekárstve. Spoločnosť Parke Davis predávala konopné produkty ako liek proti bolesti a sedatíva pre zvieratá. Parke Davis dokonca pracoval s Eli Lilly na vytvorení vlastnej konopnej odrody pod názvom Cannabis Americana.          Parke Davis bola kedysi najväčšia farmaceutická spoločnosť v Amerike, dnes je súčasťou konzorcia známeho ako Pfizer.

Nie je tajomstvom, že Parke Davis pôvodne predával rôzne formy kokaínu, pokiaľ táto látka nebola zakázaná, taktiež sú držiteľom patentu na drogu (látku) PCP a tiež stáli pri vývoji Ketamínu – inej známej drogy. Podľa hovorcu spoločnosti Pfizer, spoločnosť už nie je zapojená do žiadneho výskumu konope a jeho lekárskeho využívania. Taktiež aj Eli Lilly alebo Bristol-Myers Squibb odmietajú vyhlásenia o tom, či sa ich spoločnosti podieľa na ďalších výskumoch liečebného využitia marihuany. Je fakt, že niektoré firmy odmietajú diskusiu ohľadne lekárskej marihuany, zatiaľ čo iné farmaceutické spoločnosti, ako je GW Pharmaceutical a INSYS Therapeutics presadzujú širší a kvalitnejší výskum konope vo vlastných výskumných laboratóriách.

Pre správnosť treba dodať, že spoločnosť Eli Lilly robí dodnes testy na prítomnosť marihuany ako drogy pre vstup nových zamestnancov – čo je vlastne celkom vtipná irónia na záver 😉

Zdroj: forbes.com

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.